Протестите на енергетиците и миньорите предизвикаха транспортен хаос и блокади на

...
Протестите на енергетиците и миньорите предизвикаха транспортен хаос и блокади на
Коментари Харесай

Блокадите на миньорите продължават над 15 часа

Протестите на енергетиците и миньорите предизвикаха транспортен безпорядък и блокади на съществени пътища в цялата страна. Блокирани след 23 часа в петък остават автомагистрала " Тракия " при Стара Загора и Проходът на републиката, оповестява Българска национална телевизия.

Вече над 15 часа са блокирани и двете платна в района на 208-ия километър край Стара Загора. Протестиращите взеха решение блокадите да останат и през нощта, защото не са удовлетворени от изказванията след изключителното съвещание на кабинета и реагираха остро. Отказаха да изпратят договарящи с правителството и на собствен ред поканиха представители на властта да дойдат при тях на място. Засега обаче няма информация такова посещаване да се случи. 

Работниците се обърнаха към българите и подчертаха, че митингът им не визира единствено съответни работни места, а целия енергиен бранш, който по думите им, е последният бастион на българската самостоятелност.

Проходът на републиката остава на затворен към този момент 13-и час. Блокирани са и всички обходни направления, поради които се образуваха километрични опашки от тежкотоварни коли. Блокадата ще остане през цялата нощ, на следващия ден ще се взема решение дали ще продължи и по какъв начин ще се работи.

Протестиращите настояват до 2030 година мините и ТЕЦ-овете да не се затварят и тогава да се мисли какво ще се прави, само че всички проекти да бъдат ясно написано в документ от държавното управление. Другото им искане е откакто проектите за обективен преход се внесат в Европейската комисия, да се организира необятно публично разискване.

Припомняме, че казуса с митингите на миньорите разяснява в петък премиерът Николай Денков на брифинг след изключително съвещание на Министерски съвет по отношение на приемането и изпращането в Брюксел на териториалните проекти.

Работа за хората във въглищните региони ще има доста години, откакто бъдат закрити ТЕЦ-овете и мините като източник на въглища за тях. Ще бъдат обезпечени оптимално количество работни места, съобщи той.

Договорено е да има обществени пакети по образеца на водещите европейски стопански системи. Ако би трябвало да се закриват огромни предприятия, ще се дават обществени пакети. Стандартните пакети са 24-месечни, като в България се разисква опцията да бъдат 36-месечни. Заплатите в мините са високи, което значи, че един подобен пакет би бил 140 - 150 000 лева на човек, на служащ.

Денков изясни, че крайният период да се изпрати пакетът с промени на Плана за възобновяване и резистентност до Европейската комисия е на следващия ден, 30 септември. Никакво отсрочване повече не може да се направи, тъй като се рискуват 3.5 милиарда лева, които, в случай че изпуснем периода, могат да бъдат изгубени. В документите е казано, че централите ще работят до 2038 година, няма нови дати за затваряне на въглищни централи, тази дата е призната 2019 година

Финансовият министър Асен Василев добави, че правителството е приело проекта за обективен преход. Утре е крайният период, с цел да не загубим средствата по Плана за възобновяване и резистентност, предизвести финансовият министър. Единственият изчезнал детайл от проекта е, в случай че хора желаят да изоставен активност, да има обществени пакети, с които да го създадат.

От 2019 г. датата 2038 година е записана в енергийната стратегия - тогава, когато България би трябвало да затвори своето въглищно произвеждане. Това, което се вижда е, че мините и ТЕЦ-овете са изправени пред финансови проблеми, тъй като себестойността на създаваната електрическата енергия е доста по-висока по отношение на пазарните цени. Проблемите ще се задълбочават, тъй като квотите за въглероден диоксид ще се повишават и ще стават все по-неконкурентоспособни, посочи Василев.

Той добави, че целият регион на мините ще се рекултивира, с цел да може да стане естествен за същинска земеделска активност и живот.

Намерението и упованията бях доказани и от премиера Николай Денков. Ще бъдат основани механизми за хората, които имат нужната подготовка, да намерят реализация в същия район. Работи се по основаването на дружество, което ще работи за преобразяване на териториите на мините в зони, в които е уместно да се развива икономическа активност. Предприятието ще основава инфраструктура, с цел да бъде привлекателна за вложители. Предполага се, че това ще продължи най-малко 10 години.

Той чака да се появят нови съвременни компании във въглищните региони. Мините ще продължат да работят по електрическите централи, има ново предприятия, което ще бъде основано, има вложители, които ще работят в района. Това, което липсва е какво се случва, в случай че някой не желае да продължи с този вид активност, посочи министър председателят.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР